Kim jestem? Co robię?

Cześć!

Jestem Asia Wrzesień-Kwiatkowska i zdecydowałam stworzyć sobie przestrzeń do pisania o tym, na czym się znam i co lubię. Jestem językoznawczynią, polonistką i bohemistką. Studia polonistyczne i bohemistyczne skończyłam w Warszawie, ale mój ostatni rok studiów spędziłam w Pradze. Z Pragi przeprowadziałam się do Moguncji, gdzie pracuję na tutejszym uniwersytecie Jana Gutenberga w projekcie naukowym. Równolegle pracuję nad doktoratem dotyczącym zarządzania językowego (language management) w oddolnych organizacjach w Niemczech. 

W Warszawie pracowałam jako nauczycielka języka polskiego jako obcego w dwóch szkołach językowych i w Fundacji dla Somalii. Codzienna styczność z wielojęzycznością w kontekście migracji ukształtowała moje zainteresowania naukowe. Teraz we Frankfurcie nad Menem uczę polskiego jako dziedziczonego w polsko-niemieckim stowarzyszeniu na rzecz wspierania dwujęzyczności.

Interesuję się głównie tym, jak społeczeństwa reagują na wielojęzyczność, dlatego sporo tekstów dotyczy zarządzania językami. Z racji moich studiów, skupiam się na polskim i innych językach europejskich. Jeśli internet mnie nie pochłania lub kolejny serial mnie nie wciąga, to sobie czytam, dlatego w zakładce czyteratops dzielę się swoimi opiniami na temat książek, które ostatnio przeczytałam.